Petrovicko okouzluje balvany i jeskyněmi

01-04-2010 13:12

Krajem kamenů by se dalo nazvat celé Sedlčansko, ovšem název se uchytil zejména pro jeho jižní část - Petrovicko. To je na balvany rozličných tvarů, velikostí i pojmenování výjimečně bohaté. Je to však také kraj potoků, mlýnů, jeskyní a dalších zajímavostí, které jsou propojeny petrovickou naučnou
stezkou.

Naučná stezka je dlouhá téměř 27 km a začíná i končí v Petrovicích. Samozřejmě můžete absolvovat jen její část, případně vyrazit ke konkrétním místům, která vás nejvíce osloví. Naše doporučení nemůže opomenout informační středisko v Petrovicích a zejména rozhlednu na vrchu Hodětíně, odkud je celá oblast jako na dlani. Přímo pod rozhlednou jsou vesničky s půvabnými názvy Kuní, Kuníček a Rybníček. Nijak zvlášť by mezi ostatními vískami v širokém okolí nevynikaly, kdyby tudy však nevedla netradiční křížová cesta. Není tvořena kříži, jak je obvyklé, ale kameny (jak jinak na Petrovicku). Do nich jsou vytesány jednotlivé výjevy. Tato originální a nevšední „atrakce“ je přitom nová - vysvěcena byla v roce 2000.

Mezi četnými bývalými mlýny vyniká Červený mlýn u Krašovic. Nejen rudou fasádou, ale také bohatou historií. Desetiletí byla spjata s mlynářským rodem Slabů, jehož rodokmen je u mlýna vytesán do kamene.

Milovníci agroturistiky jsou při brouzdání Petrovickem zváni do farmy Čapí letka v blízké Mokřici. Tato farma s chovem huculských koní a bernských salašnických psů nabízí ubytování v dřevem obložených domcích nebo stanech. Celoročně zde můžete trávit aktivní víkendy, poklidnou dovolenou nebo se přihlásit na víkendový kurs jízdy na koni. V objektu koňské farmy je tábořiště pro děti, kde kromě huculských koní bydlí oslice, kozy s kůzlátky, pejskové, kočičky, králíci, slepice, perličky a prasátka, takže se tu s dětmi rozhodně nudit nebudete...

Nedaleko od Mokřice jsou Týnčany, obklopené přírodou plnou vzácných druhů fauny i flory. Byla zde dokonce objevena řada jeskynních útvarů. K největším patří Divišova jeskyně, u níž je i speleologická základna. Pokud budete mít štěstí a na speleology tu narazíte, jistě vás nechají do tajemného
podzemí nahlédnout. Na stezce je i vápencový lom ve Skoupém.

Mluvíme-li o Petrovicku jako o Kraji kamenů, pak musíme také některé kameny vzpomenout. Hned u Petrovic je památkově chráněný viklan Vrškámen - největší volně položený kámen ve středních Čechách, vzniklý hloubkovým zvětráváním žuly. Další pozoruhodné balvany se nacházejí například u Žemličkovy Lhoty. Známý je viklan Husova kazatelna, kde podle pověsti kázal M. Jan Hus. Opodál je rozpůlený Čertův kámen. Pukl prý vinou čerta, který pomáhal rybníkáři Krčínovi stěhovat zlato z Křepenic do Obděnic a tíhu naloženého vaku neunesl a pustil jej přímo na tento šutr. Mezi Husovou kazatelnou a Čertovým kamenem je velké množství balvanů pokrytých mechem. Různě se překrývají a dotýkají, některé ohromují svým tvarem, jiné velikostí... Sami jim můžete dát vlastní jména. Vaši předchůdci tu viděli Zkamenělou žábu, Pecen chleba, Puklé srdce či Hřib.

Dále vás nasměrujeme do tajemných Obděnic. Zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie je viditelný zdaleka. Majestátně se vypíná nad osadou a skrývá veliké tajemství... Právě zde měl být pochován Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. V chrámu vedle oltáře má pamětní desku s erbem a oslavným textem, v němž je vynecháno místo pro datum úmrtí. To však nikdy doplněno nebylo, stejně tak jako nebylo nalezeno Krčínovo tělo.

Pokud vás petrovické putování unaví, můžete se osvěžit v nově upraveném Mašovském rybníce, který skýtá příjemné koupání. Pak už nezbývá než se v Petrovicích dobře občerstvit a po dobrém jídle si popřát třeba i nějaký ten zákusek ve zdejší cukrárně... Pokud budete v Petrovicích také nocovat, můžete k večeru rozjímat, kolik zajímavostí se váže k takovým nenápadným končinám mezi jižními a středními Čechami.

Terug