Přírodní zajímavosti

Kouzlo řeky Vltavy

Kouzlo řeky Vltavy
  Vltava tvoří přirozenou hranici mezi Sedlčanskem a Příbramskem a prakticky na každém jejím kilometru narazíme na něco nevšedního a poutavého. Letní rekreanty potěší řada kempů a táborů, výletníci se nechají pozvat na plavbu vltavským parníkem. Nejen technicky založené návštěvníky...

Rybník Musík

Rybník Musík
  Sedlčansko je mimo jiné krajem desítek rybníků, z nichž největší má bezmála 50 ha. Jde o Musík poblíž Příčov a Dublovic, jehož stavitelem byl známý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Jen pro porovnání: sedlčanská retenční nádrž má rozlohu 22 ha.

Stoka u Nedrahovic

Stoka u Nedrahovic
  Přebytečnou vodu z Novodvorského rybníka odvádí umělá stoka do níže položeného nedrahovického Plužince. Na tom by nebylo nic neobyčejného, a proto informaci doplníme. Stoka je dlouhá 2,5 km a vytvořena byla již před více než 520 lety!

Viklan Husova kazatelna

Viklan Husova kazatelna
  Největší viklan v ČR je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m a nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Jeho netypický název Husova kazatelna dává tušit, že legendy o působení Jana Husa v tomto kraji mají reálný základ... Přilehlá chráněná oblast je na zajímavé žulové kameny...

Drbákov – Albertovy skály

Drbákov – Albertovy skály
Národní přírodní rezervace Drbákov-Albertovy skály nabízí sedmikilometrovou procházku s jedenácti zastaveními. Doporučujeme pevnou obuv, jde se po skalách, z nichž je úžasný výhled do vltavského údolí.