Menu
Sdružení obcí Sedlčanska
Sdružení obcíSedlčanska

Další zajímavosti

Hvězdárna Sedlčany

Kořeny amatérské astronomie v Sedlčanech byly zapuštěny více jak před čtyřiceti lety, kdy skupina nadšenců začala brousit a stavět dalekohledy, aby sebe i jiné zájemce ukojila pohledem na noční oblohu. Poprvé se sešel astronomický kroužek 3.7.1956 na podnět vycházející z přednášek astronoma Dr. Plavce konaných v Osvětovém domě v Sedlčany.

Hvězdárna Sedlčany

Kamenný korec v Krásné Hoře

Krásné Hoře nad Vltavou, nedaleko Sedlčan a přehrady Orlík, stojí unikátní památka z doby roboty – kamenný korec, pomůcka k měření obilí, jíž bývalo ve vsích a městech mnoho, ale jen zde se ji podařilo dochovat.

Kamenný korec v Krásné Hoře

Kouzlo řeky Vltavy

Vltava tvoří přirozenou hranici mezi Sedlčanskem a Příbramskem a prakticky na každém jejím kilometru narazíme na něco nevšedního a poutavého.

Kouzlo řeky Vltavy

Krčínova tvrz v Křepenicích

Za své věrné služby Rožmberkům získal rybníkář Jakub Krčín sedlčanské panství. Své sídlo překvapivě nezbudoval v Sedlčanech, ale zalíbily se mu odlehlejší Křepenice.

Krčínova tvrz v Křepenicích

Orlická přehrada

Gigantická stavba Orlické přehrady u obce Solenice je od základů vysoká 90,5 metru, v koruně dlouhá 450 metrů a široká 10 metrů. Skýtá působivý pohled jak proti proudu na obrovské Orlické jezero, tak po proudu do hlubokého údolí...

Orlická přehrada

Parníkem po Vltavě

V letním období doporučujeme originální výlet, a sice parníkem po řece Vltavě.

Rybník Musík

Sedlčansko je mimo jiné krajem desítek rybníků, z nichž největší má bezmála 50 ha.

Rybník Musík

Sedlčanská kotlina

Profesionální závodní trať sedlčanské kotliny nabízí příznivcům motorového sportu maximální vyžití. Již od roku 1950 poskytuje kotlina nevídanou sportovní podívanou v celé řadě disciplín, od Autocrossu, Rallycrossu, Motocrossu až po Speedcross, Offroad a Hobby závody.

Sedlčanská kotlina

Stoka u Nedrahovic

Stoka stará více než 520 let odvádí přebytečnou vodu z Velkého rybníka u Nových Dvorů do níže položeného Plužince.

Stoka u Nedrahovic

Viklan Husova kazatelna

Žulových kamenů jsou na Petrovicku stovky. Vždyť se tomuto kraji také přezdívá "Kraj kamenů"! Ten největší mezi nimi ale určitě nepřehlédnete. Je 4 m dlouhý, dva a půl široký, dva a půl vysoký a je největším viklanem v celé České republice!

Viklan Husova kazatelna

Zvírotice

Nové Zvírotice byly postaveny v 50. letech 20. století náhradou za domy starých Zvírotic, zčásti zatopených Slapskou přehradou. Unikátní vesnici v duchu socialistického realismu tvoří domky, soustředěné kolem obdélníkové návsi. Štíty domů zdobí dobové motivy.

Zvírotice